Fantinel – Pinot Grigio

12.00

Lloji i rrushit : Pinot Grigio

Stili i verës : Gjysmë e thatë

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Friuli-Venezia Gulia

Origjina : Itali

Prodhuesi : Fantinel

Cod: 231

SHENIME SHTES
Fantinel Pinot Grigio – një simfoni e elegancës italiane në çdo gllënjkë. Me ngjyrën e saj të zbehtë të kashtës dhe aromat delikate të agrumeve dhe luleve të bardha, kjo verë ju fton në një udhëtim ndijor nëpër vreshtat e Italisë me rreze dielli. Në shije, përjetoni aciditetin freskues dhe freskinë karakteristike të Pinot Grigio, të balancuara me nuanca dardhe të pjekur dhe bajame. Shijoni përfundimin e ndritshëm dhe të zgjatur që ju lë të dëshironi një gotë tjetër të këtij klasiku të përjetshëm nga Fantinel

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Fantinel – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit : Pinot Grigio

Stili i verës : Gjysmë e thatë

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Friuli-Venezia Gulia

Origjina : Itali

Prodhuesi : Fantinel

Cod: 231

 

Fantinel është verë e bardhë nga lloji i rrushit Pinot Grigio, prodhohet dhe mbushet nga Fantinel në Itali, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Fantinel ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Fantinel

Për më shumë zgjidhje  kliko linkun më poshtë :

Verëra të bardha

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Color

White

Bottle Type

Glass

Opening

Cork

Size

0.75L

You may also like…