Chateau Lamothe Vincent

9.90

Lloji i rrushit : Sauvignon

Stili i verës : Semi dry

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Montignac / Bordeaux

Origjina : France

Prodhuesi : Lamothe Vincent

Cod: 111

SHENIME SHTES
Përjetoni shkëlqimin e diellit të Bordeaux në çdo gotë të Château Lamothe Vincent. Nuanca e saj e verdhë kashte me thekse jeshile lë të kuptohet për udhëtimin e gjallë përpara. Kënaquni me aromën magjepsëse të agrumeve, frutave ekzotike dhe një prekje erëzash, të balancuara në mënyrë të përkryer me nota minerale.

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Chateau Lamothe Vincent – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit : Sauvignon

Stili i verës : Semi dry

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Montignac / Bordeaux

Origjina : France

Prodhuesi : Lamothe Vincent

Cod: 111

Chateau Lamothe Vincent është verë e bardhë nga lloji i rrushit Sauvignon, prodhohet dhe mbushet ngaChateau Lamothe Vincent në Francë, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Chateau Lamothe Vincent ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Chateau Lamothe Vincent

Për më shumë zgjidhje të vererave të bardha kliko linkun më poshtë :

Verëra të bardha

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

 

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Color

White

Opening

Cork

Bottle type

0.75 L

Size

0.75L

You may also like…