Fantinel Cuvee Prestige

9.90

Lloji i rrushit : Chardonnay – Pinot blanc – Glera

Alcool sipas sasisë : 12.00%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni :Prosecco

Origjina : Italy

Prodhuesi : Fantinel

Cod: 531

SHENIME SHTES
Fantinel Cuvée Prestige është një verë e shkëlqyer italiane e gazuar e krijuar nga kantina e famshme e verës Fantinel në Friuli-Venezia Giulia. Shfaq elegancën dhe finesën me një buqetë të rafinuar me aroma lulesh dhe nota delikate agrumesh. Kjo cuvée mahnit qiellzën me flluskat e saj të holla, aciditetin e mprehtë dhe ekuilibrin harmonik, duke ofruar shije të mollës së gjelbër, dardhës dhe bajames së thekur. E përkryer për festime ose si një shoqërues i kuzhinës gustator, Fantinel Cuvée Prestige është një testament i mjeshtërisë italiane dhe artit të verës së gazuar

19 in stock

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Fantinel Cuvee Prestige – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit : Chardonnay – Pinot blanc – Glera

Alcool sipas sasisë : 12.00%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni :Prosecco

Origjina : Italy

Prodhuesi : Fantinel

Cod: 531

 

Fantinel Cuvee Prestige është verë e bardhë nga lloji i rrushit Chardonnay – Pinot blanc – Glera, prodhohet dhe mbushet nga Fantinel në Italy, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Fantinel ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Fantinel

Për më shumë zgjidhje kliko linkun më poshtë :

Verëra të Shkumbuse

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Color

White

Bottle Type

Glass

Opening

Cork

Size

0.75L

You may also like…