Fantinel – Merlot

12.00

Lloji i rrushit : Merlot

Stili i verës : Gjysmë e thatë

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Friuli

Origjina : Itali

Prodhuesi : Fantinel

Cod: 230

SHENIME SHTES
Një Simfoni e Elegancës në çdo Gllënjkë. E krijuar me kujdes të përpiktë në zemër të vreshtave më të mira të Italisë, kjo Merlot mishëron thelbin e sofistikimit. Notat e pasura të manaferrave të pjekura kërcejnë me hijeshi me nuanca delikate erëzash, duke ofruar një përvojë të butë prej kadifeje që mbetet në shije. Me çdo gotë, zbuloni një udhëtim përsosjeje dhe kënaquni me joshjen e mjeshtërisë së përjetshme të Fantinel.

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Fantinel – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit : Merlot

Stili i verës : Gjysmë e thatë

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Friuli

Origjina : Itali

Prodhuesi : Fantinel

Cod: 230

 

Fantinel është verë e kuqe nga lloji i rrushit Merlot, prodhohet dhe mbushet nga Fantinel në Itali, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Fantinel ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Fantinel

Për më shumë zgjidhje  kliko linkun më poshtë :

Verëra të bardha

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Color

Red

Bottle Type

Glass

Opening

Cork

Size

0.75L

You may also like…