Fantinel One&Only ROSÉ

14.90

Lloji i rrushit  : Chardonnay Pinot Noir

Alcool sipas sasisë : 12 %

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Prosseco

Origjina :Itali

Prodhuesi : Fantineli

Cod: 511

SHENIME SHTES
Fantinel One&Only Rosé është një verë e gazuar elegante italiane nga kantina prestigjioze Fantinel. Me nuancën e tij magjepsëse rozë dhe flluska të holla, ai ofron aroma të gjalla të manave të freskëta, luleve delikate dhe notave agrume. Në shije, shijoni aciditetin e gjallë, strukturën kremoze dhe shijet e luleshtrydheve, mjedrave dhe nuancave të lëvores së agrumeve. E përkryer për festime ose si një aperitiv i këndshëm, ai shton një prekje magjepsëse në çdo rast.

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Fantinal ROSÉ Brut One&Only ROSE – Informatat teknike të Proseccos :

Lloji i rrushit  : Chardonnay Pinot Noir

Alcool sipas sasisë : 12 %

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Prosseco

Origjina :Itali

Prodhuesi : Fantineli

Cod: 511

Fantinal ROSÉ Brut One&Only ROSE është verë shkumbuse  nga lloji i rrushit Chardonnay Pinot Noir, prodhohet dhe mbushet nga Fantinel në Itali, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Fantinel ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Fantinel

Për më shumë zgjidhje   kliko linkun më poshtë :

Prosecco
WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Bottle Type

Glass

Size

0.75L

You may also like…

  • Fantinel ROSÉ Brut One&Only ROSE 1.5 L Magnum

    35.00
  • Fantinel one & only brut

    14.90