Vesevo – Greco di Tufo

18.00

Lloji i rrushit : Greco di Tufo

Stili i verës : E thatë

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Campania

Origjina : Itali

Prodhuesi : Bertani

Cod: 250

SHENIME SHTES
Greco di Tufo është një nga verërat më të mira të bardha të Italisë jugore. Gjen ekuilibrin midis frutave dhe mineraleve, si dhe trupit dhe freskisë. Që nga viti 2003, është lejuar të mbajë statusin DOCG.
Vesevo Greco di Tufo e Farnese tregon mollë të pjekur, lule, agrume, kivi dhe patëllxhanë. Në shije është me peshë mesatare, e gjallë dhe me fruta, si dhe me një fund pak kremoz dhe krokant. Një ndeshje e mrekullueshme me sallatat verore dhe gatimet e peshkut.

5 in stock

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Vesevo – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit : Greco di Tufo

Stili i verës : E thatë

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Campania

Origjina : Itali

Prodhuesi : Bertani

Cod: 250

 

Vesevo është verë e bardhë nga lloji i rrushit Greco di Tufo, prodhohet dhe mbushet nga Vesevo  në Itali, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Vesevo ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Vesevo

Për më shumë zgjidhje  kliko linkun më poshtë :

Verëra të bardha

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Color

White

Bottle Type

Glass

Opening

Cork

Size

0.75L

You may also like…