Saragat

13.00

Lloji i rrushit : Monica

Stili i verës : E thatë

Alcool sipas sasisë : 13.00%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Sardegna

Origjina : Itali

Prodhuesi : Tenuta Atzi

Cod: 278

SHENIME SHTES
Saragat Monica është një lloj vere e prodhuar nga varieteti i rrushit Monica, vendas i Sardenjës, Itali. Kjo verë zakonisht shfaq një ngjyrë të kuqe të ndezur rubin dhe ofron aroma të frutave të kuqe të pjekura si qershitë dhe manaferrat, shpesh me nuanca lulesh dhe bimore. Saragat Monica është e njohur për qiellzën e saj me trup mesatar, që përmban aciditet të gjallë dhe tanine të buta, duke rezultuar në një përvojë të qetë dhe të arritshme pijeje.

 

5 in stock

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Saragat – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit : Monica

Stili i verës : E thatë

Alcool sipas sasisë : 13.00%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Sardegna

Origjina : Itali

Prodhuesi : Tenuta Atzi

Cod: 278

 

Saragat është verë e kuqe nga lloji i rrushit Monica , prodhohet dhe mbushet nga në Itali, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Tenuta Atzi  ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Tenuta Atzi

Për më shumë zgjidhje  kliko linkun më poshtë :

Verëra të kuqe

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

You may also like…