Minuty Prestige

19.00

Lloji i rrushit :Grenache – Cinsault – Tibouren – Syrah

Stili i verës : Semi dry

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75

Regjioni : Provance

Origjina : France

Prodhuesi : Minuty

Cod: 181

SHENIME SHTES
Minuty Prestige: Një trëndafil madhështor nga Provence, me një nuancë delikate rozë dhe një simfoni shijesh, duke zbuluar nota të manave të kuqe të pjekura, agrume dhe nuanca lulesh. I freskët, elegant dhe i ekuilibruar në mënyrë të përsosur, është mishërimi i sofistikimit mesdhetar.

Out of stock

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Minuty Prestige – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit :Grenache – Cinsault – Tibouren – Syrah

Stili i verës : Semi dry

Alcool sipas sasisë : 12.50%

Formati i shishës : 0.75

Regjioni : Provance

Origjina : France

Prodhuesi : Minuty

Cod: 181

Minuty Prestige është verë e roze  nga lloji i rrushit Grenache – Cinsault – Tibouren – Syrah  prodhohet dhe mbushet nga Minuty  në Francë, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Minuty ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Minuty

Për më shumë zgjidhje  kliko linkun më poshtë :

Verëra të roze

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Color

Rose

Bottle Type

Glass

Opening

Cork

Size

0.75L

You may also like…