La Ciboise

14.00

Lloji i rrushit : Grenache blanc – Vermentino – Ugni blanc

Stili i verës : Gjysmë e thatë

Alcool sipas sasisë : 13.00%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Luberon / Cotes du Rhone

Origjina : France

Prodhuesi : M.Chapoutier

Cod: 210

SHENIME SHTES
La Ciboise Luberon Blanc, një kryevepër e krijuar nga M. Chapoutier. Delikate dhe e gjallë, çdo gllënjkë shpalos nje shije. Zhyt veten në aciditetin e mprehtë dhe notat e ndritshme të agrumeve, të plotësuara nga nuanca të luleve të bardha dhe një prekje mineraliteti. Me strukturën e saj elegante dhe përfundimin e zgjatur, La Ciboise Luberon Blanc premton një përvojë vere që kënaq shqisat dhe lartëson çdo rast.

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

La Ciboise – Luberon – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit : Grenache blanc – Vermentino – Ugni blanc

Stili i verës : Gjysmë e thatë

Alcool sipas sasisë : 13.00%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Luberon / Cotes du Rhone

Origjina : France

Prodhuesi : M.Chapoutier

Cod: 210

 

La Ciboise – Luberon  është verë e bardhë nga lloji i rrushit Grenache blanc – Vermentino – Ugni blanc, prodhohet dhe mbushet nga M.Chapoutier në Francë, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi M.Chapoutier ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

M.Chapoutier

Për më shumë zgjidhje  kliko linkun më poshtë :

Verëra të bardha

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Color

White

Bottle Type

Glass

Opening

Cork

Bottle

0.75L

You may also like…