Grappa di Barolo 15yo

179.00

Lloji i rrushit  : Piemonte

Alcool sipas sasisë: 40.00%

Formati i shishës : 0.50 l

Regjioni : Piedmont

Origjina : Italy

Prodhuesi : Sibona

Cod:490

SHENIME SHTES
Grappa di Barolo 15yo nga Sibona është një grappa luksoze dhe e vjetëruar, e punuar me përpikëri nga pomaci më i mirë i rrushit Nebbiolo që përdoret në prodhimin e verës Barolo. I vjetëruar për 15 vjet në fuçi lisi, ai zhvillon një karakter të pasur dhe kompleks me nota frutash, lulesh, vaniljeje dhe lisi. Kjo pije e jashtëzakonshme mishëron thelbin e mjeshtërisë dhe traditës italiane, duke e bërë atë një zgjedhje të lakmuar për ata që vlerësojnë pijet më të mira në pijet e distiluara.

2 in stock

Description

Grappa di Moscato  – Informatat teknike të grappa :

Lloji i rrushit  : Piemonte

Alcool sipas sasisë: 40.00%

Formati i shishës : 0.50 l

Regjioni : Piedmont

Origjina : Italy

Prodhuesi : Sibona

Cod:490

 

Grappa di Barolo 15yo është grappa nga lloji i rrushit Piemonte , prodhohet dhe mbushet nga Sibona në Italy, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Sibona ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Sibona

Për më shumë zgjidhje  kliko linkun më poshtë :

Grappa

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Bottle Type

Glass

Size

0.50L

You may also like…