Fantini

9.50

Lloji i rrushit : Montepulciano

Stili i verës  : Semi dry

Alcool sipas sasisë  : 12.00%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Abruzzo

Origjina : Italy

Prodhuesi : Farnese

Cod: 255

SHENIME SHTES
Fantini Montepulciano d’Abruzzo është një verë e kuqe e lezetshme me origjinë nga rajoni i Abruzzo-s në Itali, ku rrushi Montepulciano lulëzon në klimën me diell mesdhetare. hfaq një ngjyrë të thellë rubin dhe josh shqisat me aromat e frutave të errëta të pjekura, të tilla si kumbulla dhe qershia e zezë, të plotësuara me nuanca erëzash dhe dheu. Në shije, Fantini Montepulciano ofron një teksturë prej kadifeje dhe një shpërthim shijesh të pasura frutash, të balancuara nga taninat e lëmuara dhe një aciditet freskues.

What does this wine taste like ?

Light Bold
Smooth Tannic
Dry Sweet
Soft Acidic

Description

Fantini – Informatat teknike të verës :

Lloji i rrushit : Montepulciano

Stili i verës  : Semi dry

Alcool sipas sasisë  : 12.00%

Formati i shishës : 0.75 l

Regjioni : Abruzzo

Origjina : Italy

Prodhuesi : Farnese

Cod: 255

Fantini  është verë e kuqe nga lloji i rrushit Montepulciano , prodhohet dhe mbushet nga Farnese në Italy, importohet dhe distribohet nga Sirius Wine.

Për të degustuar produktet nga prodhuesi Farnese ose disa nga produktet tona ju mund të rezervoni hapsirën e dedikuar për ju dhe miqt tuaj në dyqanin tonë në KETE link.

 

In-store tasting, Wine and Spirits tasting experience to you & your friends.
Minimum of 6 ; maximum of 10 people

Për më shumë informata mbi prodhuesin kliko linkun më poshtë :

Farnese

Për më shumë zgjidhje të vererave të bardha kliko linkun më poshtë :

Verëra të kuqe

 

WINE

Wine has evolved as part of life, culture and diet since time and immemorial. As an enduring cultural symbol of fine life, the role of wine has evolved over time, changing from an important source of nutrition to a cultural complement to food and conviviality compatible with a luxury lifestyle.
Grape varieties for wine production today are known over 1300 and are found throughout the world. Different varieties of grapes produce different styles of wine.

CARE

Because caring about yourself is caring about the others. Means enjoying your wine in moderation, avoiding excess and dangerous behaviors; avoiding drinking if you drive, you are underage or pregnant; understanding the drinking guidelines

 

Drink Responsibly.

According to the latest scientific evidence*, a low-risk consumption of wine for healthy adults is considered to be :

Up to 2 drinks

Units a day for women

Up to 3 drinks

Units a day for men

No more than 4 drinks : Units on any occasion.

 

We represent world’s finest wine and spirits.

Hertiage,Innovation and Quality

Experience outstanding wines.

Come for the taste,stay for the lifestyle!

Additional information

Color

Red

Bottle Type

Glass

Opening

Cork

Size

0.75L

You may also like…